Historia Parafii - Nasze Złotno

Menu główne:

Historia Parafii

O osiedlu > Historia

Rys historyczny parafii św. Jana Chrzciela.

Nowe Złotno zaczęło się szybko rozwijać pod koniec XIX wieku, zanim erygowano tu parafię mieszkańcy jeździli na nabożeństwa do oddalonego o kilkanaście kilometrów kościoła w Kazimierzu, a potem w Konstantynowie Łódzkim.

Projekty kościoła                w trakcie budowy
W latach 1927 - 1930 na placu, który podarował Jan Suwalski, według projektu Józefa Kabana z dobrowolnych ofiar parafian wybudowano kościół.
Kościół 30 XI 1930r poświęcił bp. Wincenty Tymieniecki, a 1 stycznia 1931r erygował parafię pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.
Pierwszym Proboszczem był ks. Bolesław Ślusarski.

Ks. Bolesław Ślusarski

poświęcenie kościoła          Lata 30-te        prezbiterium 1930r           rok 1937

W latach okupacji hitlerowskiej jak podają starzy mieszkańcy Nowego Złotna Niemcy z kościoła zrobili skład materiałów wybuchowych i przed wycofaniem się mieli zamiar go wysadzić, ale tego zaniechali, z jakich przyczyn nie wiadomo.
   W Łodzi, w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945, kierunek polityczny chrześcijańskiej demokracji reprezentowało konspiracyjne pismo „Szaniec" przemianowany następnie na "Pochodnię".
   Drukarnię tego pisma zainstalowano w mieszkaniu Marii Bryś - gospodyni proboszcza Jana Warczaka w parafii Św. Jana Chrzciciela na Nowym Złotnie. W drukarni powielano również pisma ulotne „10 Przykazań” i inne. Gestapo przez dłuższy czas tropiło grupę „Pochodni”, nie przypuszczając, że chodzi tu o stosunkowo niewielkie grono osób. W dniu 8 marca 1941 r. wykryto drukarnię i aresztowano Tadeusza Starczewskiego. Wraz ze Starczewskim aresztowano proboszcza ks. dr. Jana Warczaka oraz współpracujących z nim księży: ks. prałata dr. Ferdynanda Jacobiego - proboszcza parafii św. Anny w Łodzi oraz wikarych tejże parafii, ks. Teofila Mielczarskiego i ks. Wacława Bielińskiego. Zatrzymanych osadzono w łódzkim więzieniu gestapo przy ul. Sterlinga 16.
Po zakończeniu wojny ponownie zaczęła funkcjonować parafia.
Wraz z powiększaniem się osiedla Nowe Złotno i przybywaniem parafian zaszła potrzeba rozbudowy kościoła, dzieła tego według projektu Mirosławy i Lecha Mackiewiczów latach 2003 - 2019 podjął się ówczesny proboszcz parafii ks. kanonik Marek Rzeźnicki i wikariusz ks. mgr Tomasz Zieliński. Nowy kościół został poświecony 20 czerwca 2010 roku.

Kilka zdjęć dokumentujących budowę kościoła (kliknij zdjęcie, aby powiększyć)

Zdjęcia archiwum ks.. Marek Rzeźnicki i Andrzej Mieszek

wspólczesna bryła kościoła